Genel Bilgiler

Bölüm Başkanı: Prof. Dr. Gülten DEMİR

 

İlk ve Orta Öğrenimini Eskişehir’de tamamlayan Prof. Dr. Gülten Demir, 1979 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Maliye bölümünden mezun olmuştur. 1983 yılında Anadolu Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak göreve başlamış, 1987 yılında Bu üniversitede doktorasını tamamlamıştır. 1989 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okuluna naklen gelmiş, 1994 yılında Doçent, 2000 yılında Profesör olmuştur. Marmara Üniversitesindeki görevine halen devam etmektedir. 


Dış Ticaret Programı

04.05.1993 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararıyla “Dış Ticaret” Programları (örgün-ikinci öğretim) açılmış ve 1993–1994 eğitim ve öğretim yılından itibaren öğrenci alınmaya başlamıştır. Dış pazarlara yönelen işletmelerin yoğun rekabet ortamında nitelikli işgücü gereksinimini karşılamaya yönelik olan programda, öğrenciler dış ticaret ve yönetim bilgileriyle donatılırlar. Ekonomi, hukuk, muhasebe, işletme, yabancı dil gibi derslerin yanı sıra ağırlıklı olarak dış ticarete yönelik dersler alan öğrencilerin staj çalışmaları ile de deneyim kazanmalarına çalışılmaktadır. Mesleki bilgi ve iletişim teknolojileri ile donanmış olarak programdan mezun olan öğrenciler, ithalat ve ihracat firmaları, gümrük müşavirlikleri ve uluslararası taşımacılık şirketlerinde çalışma olanağı bulabilmektedirler.


Dış Ticaret Uzaktan Eğitim Programı

Marmara Üniversitesi SBMYO bünyesinde Dış Ticaret Uzaktan Eğitim Programı 2013-2014 eğitim öğretim yılında eğitimlere başlamıştır. Programda öğrenciler bilgisayar ve internet ortamında verilen canlı derslere katılarak eğitim almaktadır. Dış Ticaret UZEM'de örgün öğrenimdeki akademik kadromuz eğitim vermektedir. Dış Ticaret uzaktan eğitime kayıtlı öğrenciler Marmara Üniversitesi'nin tüm sosyal olanaklarından yararlanabilirler.

Dış Ticaret Uzem Koordinatörlüğü: dticaret.uzem@marmara.edu.tr
Bu sayfa Foreign Trade tarafından en son 06.01.2014 19:47:48 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM